Yerli ve Milli Bilgi Güvenliği Teknolojileri

Genel Açıklama

Yerli ve Milli Bilgi Güvenliği Teknolojileri

Dijital Etkinlik

Yerli ve Milli Bilgi Güvenliği Teknolojileri

Etkinliğe katılım için aşağıdaki linke tıklayınız...

Teknolojinin hızlı gelişimi ve kullanım alanlarının artması ile birlikte kurum ve şirketler dijitalleşmeye başladılar. Hemen hemen tüm süreçlerini dijitalleştiren kurum ve şirketler için “iş sürekliliği” büyük önem kazandı. İş süreçlerinin kesintisiz bir şekilde devam edebilmesinin temelinde ise güvenlik konusu geliyor. 

Son yıllardaki siyasal gelişimler yerli teknolojilerin gelişimi ve kullanımının yaygınlaştırılmasının ne kadar önemli ortaya koydu. Son günlerde yaşadığımız Korona virüsü salgını süreci de bu yaklaşımın ne kadar doğru olduğunu bizlere gösterdi.

Tüm bu açılardan baktığımızda ise yerli güvenlik teknolojilerinin önemini anlatmaya gerek bile yok. Güvenlik alanında yerli çözümler konusunda farkındalığın artmasına ülke olarak ihtiyacımız var. 

Tabii sadece bir çözümü almak güvenliği sağlamıyor. Güvenliğin, yaşayan bir süreç olduğunu ve şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak bir strateji çerçevesinde ele alınması gerektiğini unutmamak lazım. NIST Cyebrsecurty Framework, ISO 27001, PCI veya HIPAA gibi standartlara sahip ve kurumların ihtiyaçları doğrultusunda farklı özelleştirmelerin yapılabildiği, yüksek fiyat/performans oranına sahip, küresel firmaların sunmayacağı boyutlarda güvenlik sağlayabilen çözümlere ulaşmak aslında o kadar da zor değil…. Yeter ki kafamızı biraz kaldırıp, şöyle bir çevremize bakalım.