Bilişim 500 Ödül Töreni

Genel Açıklama

Bilişim 500 Ödül Töreni

Bilişim 500’e PLUS özelliği eklendi PLUS yeniliği ile, İlk 500 listesinde büyüklük ve ciro olarak yer alamayan ancak kendi alanında veya bölgesinde güçlü konumda olan genç şirketler ve Anadolu firmaları PLUS değeri ile araştırmada kendilerine yer buldular. Kendi kulvarındaki firmalarla yarışarak PLUS tablolarında kendilerini gösterebilme şansı elde eden şirketler de Bilişim 500 kapsamında ödüllendirildiler.

Bilişim 500 Ödül Töreni

BİLİŞİM 500 NEDİR?

‘’Bilişim Sektöründe gündem ve katma değer sağlama’’ misyonu ile yapılanmış olan Şirketler Grubumuz, uzun yıllardan bu yana katma değerli hizmetlere ilişkin alanlarda lider projeler yaratma, geliştirme ve uygulama konularında önderliğini sürdürüyor.

Şirketler Grubumuzda 23 yıldır ‘’Türkiye’nin Bilişim Sesi’’ olan BThaber A.Ş., Türk Bilişim Sektörüne hizmet vermeyi, iş dünyasının teknolojiyi daha etkin, bilinçli ve verimli kullanması için bilgilendirme araçları geliştirip sunmayı ilke edinmiştir.

Buradan yol çıkarak, Türk bilişim sektörünün ciroları itibariyle en büyük 500 şirketini genel ve faaliyet gösterdikleri alt kategoriler itibariyle sıralayan, pazar hakkında öngörü ve özellikleri belirleyen detaylı bir çalışmayı her yıl kamuoyuna gururla sunmaktadır.

Bu yılki törenimiz 12 Temmuz 2017, Çarşamba günü İstanbul – Gümüşsuyu, CVK Park Bosphorus Otel’de gerçekleşmiştir.

BİLİŞİM 500 – “TÜRKİYE İLK BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ’’ ARAŞTIRMASI, YAYINI VE TÖRENİ

Bu yıl onyedincisinin gerçekleştirileceği lider ve en anlamlı ürünlerinden biri olan ‘’Bilişim 500 – İLK BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ Araştırması’’ her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanla beklenmektedir.

‘’Bilişim 500 – İLK BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ Araştırması’ na ilişkin veriler, sektörün en önemli ve tek aynası olarak algılanmakta, bilişim şirketlerinin yanı sıra kamu ve özel sektör alımlarında bir referans olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıya ve işbirliği yaratmak isteyen şirketlere önemli rehberlik görevini yürüten araştırma verileri Türkiye bilişim sektörünün referansı niteliğindeki ilk ve tek yayındır.

Araştırma sonuçları ise bir törene ile kamuoyuna açıklanmaktadır. Ödüllerin sahipleri ile buluştuğu Tören’e Bilişim sektörünün en üst düzey yöneticileri, yabancı Ticaret Ataşeleri ve basın yoğun ilgi göstermektedir.

Bilişim 500 Araştırması hakkında YANLIŞ bilinenler

· Biz küçük bir Anadolu firmasıyız. Listeye girebilme şansımız yok. (YANLIŞ)
Bilişim 500 sıralamasına girmeseniz bile Anadolu şirketleri ya da Genç Şirketler gibi yeni kategorilere girebilir, ödül alabilirsiniz.

· Katalog Yurtdışında anlamlı değil. (YANLIŞ)
Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı firmalar Bilişim 500 yayınını referans kabul ederler.

· İletişim sektörünün devleri katıldığı için ilk 500’e girmek zor. (YANLIŞ)
Son yıllarda Bilişim 500 Araştırmasında Bilgi Teknolojileri sektörü ile İletişim sektörünün ayrı sıralama tabloları yer almaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektörlerinin ilk 5’leri birbirinden ayrı sıralanır ve törende özel duyurulur, ödülleri takdim edilir.

· Bu sene zaten işler kötü gitti, sıralamada düşmüşüzdür . (YANLIŞ)
Cironuz azalmış olsa bile sıralamada yükselmiş olabilirsiniz.

· Bilgileri verdiğimizde başımıza iş açılabilir. (YANLIŞ)
Bilişim 500 araştırması bir vergi sıralaması değildir, şirketlerin verdiği bilgilerden vergileri değerlendirilmez.

· Biz az çalışan sayısı ile daha az kar ediyoruz ama sıralamada alt sıralardayız. Bizi başarısız gösteriyorsunuz . (YANLIŞ)
Bilişim 500 araştırması bir karlılık sıralaması değildir, şirketlerin karlılıklarını değerlendirmez.

· Bizim hiçbir zaman üst sıralarda olma şansımız yok. (YANLIŞ)
Bilişim 500 araştırması sadece cirosu en yüksek 500 şirketin sıralaması değildir. 50’nin üzerinde farklı kategori sıralaması vardır, size uygun bir sıralama mutlaka var.

· Bu sene ciromuz çok düşük. Girmemiz anlamlı değil . (YANLIŞ)
Son 3 yıl ve son 1 yılda en hızlı büyüyen şirket sıralamasına girmek için cironuzun yüksek olması değil, düzenli araştırmaya katılmanız önemlidir. Ayrıca yeni kurulmuş bir şirketseniz de araştırmaya katılabilirsiniz.

· Üst sıralarda yer alamıyorum, ödül alamam. (YANLIŞ)
Ödül alan şirketlerin pek çoğu üst sıralarda yer almaz. Kategori ödüllerinde toplam ciro değil, şirketlerin yer aldıkları kategoriye ait olan cirolar değerlendirilir.

· Diyelim 500 sıralamasına girdik, katalogda yer almaktan başka bir faydası yok. (YANLIŞ)
Bilgi işlem yöneticilerinin satın alma kararlarında Bilişim 500 araştırması önemli rol oynuyor.

KATEGORİLER

PAZAR KATEGORİLERİ

DONANIM

Sunucu: Ağ yapısında, (thin client ve dumb terminal dahil) kendine bağlı bilgisayarların veri depolama ve iletişimini yönlendiren ve bu amaca uygun tasarlanmış ortaboy ve büyükboy bilgisayarlardır. Sunucular, üzerlerinde bulundurdukları uygulama yazılımlarını da uydu bilgisayarlar üzerinden kullanıcılara sunabilirler.

Masaüstü bilgisayar ve OEM ürünleri: Merkezi işlem birimi, ana belleği, monitörü ve klavyesi olan masaüstü bilgisayarlar ile bir sistem satışından ayrı olarak yapılan bellek, işlemci, kasa, monitör, klavye, mouse, grafik kartları, ekran kartları ve I/O kartlarını içerir.

Tablet ve taşınabilir bilgisayar: Merkezi işlem birimi, ana belleği, monitörü ve klavyesi olan taşınabilir bilgisayarları ve tabletleri ifade eder.

Çevre birimleri: Nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli ya da lazer tekniği ile baskı yapan,3D yazıcı, barkod yazıcı, fotokopi makinaları ve çok fonksiyonlu baskı sistemleri ile tarayıcıları içerir.

Veri yedekleme ve depolama donanımı: Veri yedekleme için kullanılan donanım ürünlerini içerir.

Ağ donanımı: Yerel alan ve uzak alan ağlarında kullanılan bridge, hub, router, switch vb. ürünleri, kablo ve kablolama ekipmanları ve yerel alan ve uzak alan ağlarında kullanılan telli, telsiz, optik ve başka iletim ortamlarını kılavuz olarak kullanan modem, erişim cihazları ve arabirim donanımlarını içerir.

ATM/POS sistemleri: Bankalar tarafından şube işlemlerinin müşteri tarafından yapılabilmesi için kullanılan banka dışı makinaları, satış noktası ödeme sistemleri ve müşteride kurulu banka terminallerini içerir.

Veri toplama (OT/VT) donanımı: Akıllı kart okuyucu, manyetik kart okuyucu, RFID okuyucu, barkod okuyucu, optik okuyucu ve bunların taşınabilir terminalleri içerir.

Görüntü ve ses sistemleri: Görüntü ve ses bilgisini kullanıcıya ulaştırmaya yönelik her türlü ekran ve akustik dönüştürücü ile kayıtlı veriyi okuyarak bunlara aktaran okuyucuları içerir. (Plazma ekranlar, DVD ve VCD oynatıcılar, LED veya flüoresan aydınlatmalı LCD, tümüyle LED veya OLED ve CRT ekranlar)

Telekomünikasyon alt yapı donanımı: Bir yerleşkenin dışında kalan telekomünikasyon ağlarının inşasında kullanılan her türlü aktif ve pasif alt yapı donanımını içerir.

PBX santral: Kurumsal telefon santralleri PBX olarak adlandırılmaktadır. Dahili çağrıları gelen ve giden ses çağrılarını anahtarlayan sistemleri içerir. Bir cihazın santral sayılması için yol verme işlemini devre anahtarlamalı olarak yapıyor olması gerekir.

Mobil telefon: Hücresel veya tek hücreli, gezgin tüm telefon ve aksesuarlarını içerir.

Çeşitli donanım: Faks cihazları, thin client, yazar kasa, kiosk, dijital fotoğraf makineleri, kesintisiz güç kaynağı, sabit telefon çizici ve güvenlik donanımlarını içerir.

Tüketim malzemeleri: Kartuş, toner, disket, CD vb. ürünlerden elde edilen gelirleri içerir.

YAZILIM

İşletim sistemi: Tek kullanıcılı sistemler veya ağlar üzerinde çalışan her türlü işletim sistemlerini içerir.

Ofis yazılımı: İşletim sistemi üzerinde koşan ve kullanıcının temel çalışma ihtiyaçlarını yerine getirmeye yönelik uygulama yazılımını kapsar.

Güvenlik yazılımı: Ağların ve internet temelli bilgi işlemin güvenliğini sağlamaya ve sistemleri korumaya yönelik her türlü güvenlik ve şifreleme amaçlı yazılım ürünlerini, ayrıca biyometri yazılımlarını içerir.

Doküman/Arşiv yönetimi yazılımı: Geliştirilen veya paket olarak satılan dokümanların elektronik ortamda arşivlenmesini ve yönetilmesini sağlayan yazılımı içerir.

Sektörel yazılım: Finans, üretim, turizm, sağlık vb. sektörler için geliştirilen veya paket olarak satılan uygulama yazılımını içerir.

CRM yazılımı: Geliştirilen veya paket olarak satılan müşteri ilişkileri yönetim yazılımını içerir.

ERP yazılımı: Geliştirilen veya paket olarak satılan kurumsal kaynak planlaması yazılımını içerir.

Mobil uygulamalar: Sunulan hizmetlerin kullanıcıya hücresel gezgin ağlar üzerinden güvenli bir biçimde ulaştırılması için ortaya konan çözümlerin yazılım kısmını içerir.

Çeşitli iş uygulamaları: İnsan kaynakları, veri yedekleme, uygulama geliştirme araçları, middleware, çağrı merkezi, yönetim bilişim sistemleri gibi iş dünyasına yönelik iş uygulamalarının yazılım kısmını içerir.

Veritabanı yazılımı: Verinin belli bir düzende ve belli bir saklama ortamında toplanmasını, kullanıcı gereksinimlerine göre ilişkilendirilmesini, tümleştirilmesini ve buna erişimi sağlayan veritabanı teknolojisi yazılım çözümlerini içerir.

Veri ambarı/İş zekası yazılımı: İlişkili verilerin tutulduğu ve analizlerin yapıldığı yazılım ürünlerini içerir.

HİZMET

Eğitim: Yazılım, işletim ve uygulama geliştirme işlevlerine yönelik hizmetlerini ifade eder.

Danışmanlık: Bilgi sistemlerinde yönetim, süreç, uygulama, planlama, strateji ve teknik danışmanlık hizmetlerini içerir.

Çağrı merkezi hizmeti: Telefon ile yoğun olarak satış, satış sonrası destek, veri yönetimi ve müşteri hizmeti verilen yerlerde gelen ve giden çağrıları yönetme hizmetlerini içermektedir.

Barındırma/Yönetim/Bulut: Sunucu, depolama, sistem, ağ, uygulama yönetim ve kiralama hizmetlerini içerir.

İnternet hizmetleri: İnternet erişim hizmetlerini içerir.

Kurulum/Bakım/Destek hizmeti: Donanım ve yazılım konusunda verilen kurulum, bakım ve destek hizmetlerini içerir.

Sabit telefon hizmeti: İşleticinin (operatör) sabit adreslere fiber optik, telli veya telsiz yöntemlerle sağladığı ulusal ve uluslararası her türlü ses hizmetlerini içerir.

Mobil telefon hizmeti: İşleticinin (operatör) gezgin hücresel iletişim kapsama alanı içerisinde telsiz yöntemlerle sağladığı ulusal ve uluslararası her türlü ses hizmetlerini içerir.

Yayın hizmeti: Platform işletimi dahil, çeşitli akan görüntü ve ses içeriklerini demetleyerek karadan telli veya telsiz (kablo tv altyapısı, uydu vb.) sayısal yöntemlerle topluma ulaştıran hizmetleri içerir.

Katma değerli mobil hizmetleri: İçerik, oyun, müzik vb. servisleri internet ve/veya mobil cihazlar üzerinden sunma hizmetini içermektedir.

Diğer dış kaynak kullanım hizmeti: Çeşitli doküman basımı, yardım masası, dışarıdan sağlanan kaynak ve hizmetleri içerir.

ÖZEL BÖLÜM

e-Ticaret: İnternet üzerinden yapılan toplam satışları içerir.

B2B e-Ticaret: Kurumun kuruma internet üzerinden yaptığı satışları içerir.

B2C e-Ticaret: Kurumun son tüketiciye internet üzerinden yaptığı satışları içerir.

Ar-Ge: Ar-Ge faaliyetleri sonucunda oluşturulmuş ürün veya çözümlerden elde edilen satış gelirlerini içerir.

METODOLOJİ

İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması, bu yıl 18. kez gerçekleştiriliyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri şirketleri ayrı ayrı sıralanmaya devam ediyor olacak.

Şirketleri 2 ana kategori ve 9 kategoriden değerlendireceğiz. Bu kategoriler;
Bilgi teknolojileri Ana Kategorisi ve İletişim Teknolojileri Ana Kategorisi olarak;

• Türkiye Merkezli Üretici
• Uluslararası Üreticinin Türkiye Temsilcisi / Satıcısı
• Sistem Entegratörü
• Hizmet Sağlayıcı
• Telekom Şirketi
• Dağıtıcı
• Bayi
• Perakende Zinciri
• E-Ticaret Şirketi.

Bu kategorilerin ayrıca “Donanım”, “Yazılım” ve “Hizmet” ile ilgili alt tabloları da bulunuyor.

Araştırma içinde özgün bir sıralama olan son 3 yılın en iyi performans gösteren şirketini her yıl olduğu gibi yer alacak. Bu değerlendirmeyi yaparken, sıralamaya giren şirketin sırasının ve gelirlerinin son 3 yıl içinde sürekli yükselmiş olmasını ve toplam bilişim pazarı kadar veya üstünde büyümesini esas alıyoruz.

İlk 500 Bilişim Şirketi araştırması bir pazar raporu değildir. Şirketlerin pazar payları için bir gösterge olarak kabul edilemez. Pazar bilgileri bu araştırmayı esas alarak, bu araştırmadan bağımsız olarak ayrıca hazırlanmaktadır. İlk 500 Bilişim Şirketi araştırması satış gelirleri sıralamasıdır. Sıralamada ise sadece bu araştırmaya bilgi veren şirketler yer alıyor.

İlk 500 Bilişim Şirketi sıralaması geçmiş yıllarda olduğu gibi şirketlerin net satış gelirleri esas alınarak yapılacak. Şirketlerin net satış gelirlerini belirlemek için, şirketlerden bilanço, gelir gider tablosu ve 12 aylık KDV beyannamesini her yıl olduğu gibi istiyoruz. Sıralama Türk Lirası gelirleri üzerinden yapılacak ve FOB (proforma fatura yolu ile yapılan satışlar) satışı yapan şirketlerin, FOB satış gelirleri, aldıkları komisyonlar düşülerek, net satış gelirlerine ilave edilecek. Gelilerini dolar olarak bildirecek şirketler için 2016 yılı için kullanılacak ortalama dolar kuru 3,027 TL olarak belirlendi. Borsaya açık olan veya açılacak olan şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kabul edilen kriterlere uygun yapıda bilgi vermesi zorunludur.