Akan Büyük Verinin Analitiği 2021

Genel Açıklama

Akan Büyük Verinin Analitiği 2021

Dijital Etkinlik

Akan Büyük Verinin Analitiği 2021

Etkinliğe katılım için aşağıdaki linke tıklayınız...

Hızlı ve rekabetçi iş dünyası karmaşık iş süreçlerinin yönetilmesini ve şirketlerin geleceğini ilgilendiren nihai raporların elde edilmesini zorlaştırıyor. Veriler ancak doğru boyutlarda ve doğru yapılarda derlendiğinde, bilgi haline gelebiliyor. İhtiyaç duyulduğunda bu bilgilere kolayca erişilebilmesi ve bilgilerin yoruma çevrilebilmesi ise artık yapay zekanın işi.

Dijital dünyada yapısal (durağan) verilerin yanı sıra yapısal olmayan (akan) verilerde yaşanan devasa büyüme, şirketlerin gözünü korkutsa da sonsuz görünen ve sınırsız büyüyen veriyi yönetmek, hızlı karar alıp hayata geçirme noktasında çevikliği yakalamak zorunluluk haline geldi.

Bu sonsuz ve sınırsız büyüyen verinin yaşam alanı bulut ortamları olurken bu büyük verinin işlendiği ve faydaya dönüştüğü nokta da analitiğin önemi tartışılmaz. Şirketler bu sonsuz ve sınırsız büyük veriyi analiz edemediklerinde müşteri bilgisini, üretimini, ürünlerini, muhasebe ve bütçelemesini, satış ve pazarlama faaliyetlerini, lojistiğini, tedarikçilerini vb. yönetemez duruma gelebilirler.

Veri yığınları içinde pek çok olasılık hesapları üreterek tahminleme yapmak, öngörmek, gelecekte olabilecek gelişmeleri ya da riskleri görebilmek, önlem alabilmek, hızlı, doğru karar verebilmek için ileri analitik yöntemleri uygulanıyor. Giderek artan bilinemezlik ve öngörülemezlik durumlarını hesaplayıp ölçebilmek ise yakın gelecekte kuantum bilgiişlem ile olanaklı hale gelebilecek.