Genel Açıklama

e-Devlet Bilişim Zirvesi

e-Devlet Bilişim Zirvesi, e-Devlet projelerini hayata geçiren kurum temsilcileri ile bilgi teknolojileri alanında çözümler sağlayan şirketleri 5 yıldızlı bir otelde 2 gece, 3 gün konaklamalı olarak bir araya getiren, çok sayıda yuvarlak masa toplantıları ve BThaber e-Devlet Dergisi ile etkileşimli bir paylaşım platformudur.

e-Devlet BİLİŞİM ZİRVESİ KAPSAMI

Bilişim teknolojilerinin iş ve sosyal hayatı hızla etkilemeye devam ettiği günümüzde kamu kurum ve kuruluşların da bu gelişmelere kayıtsız kalması düşünülemez. Hemen hemen tüm devletler için geçerli olan bu durum Türkiye’de ileri düzeyde yaşanıyor. Kurum içi iş süreçlerinde verimlilik, vatandaşa sunulan hizmetin daha kaliteli ve hızlı verilmesi amacıyla pek çok kurumumuzda pek çok BT projesi hayata geçiriliyor. Hatta bazı projelerimiz dünyaya örnek olacak nitelikleri bünyesinde barındırıyor.

 

Hızla gelişmesini sürdüren bilişim teknolojileri temelli projelerin ve yatırımların günümüzde artık durma gibi bir lüksü yok. Çünkü hepimiz biliyoruz ki teknoloji yatırımları durduğu an kurumların iş süreçleri de durmuş olacaktır. Dolayısıyla kamu kurumlarının BT birimleri ve teknoloji liderleri, bilişim sektörü uzmanları ile sürekli iletişim içinde bulunarak gelişen teknolojiler, bu teknolojilerin yeni projelere dönüştürülmesi ve kurumlara sağlayacağı katkılar hakkında bilgi alışverişinde bulunmalılar.

 

BTHABER Şirketler Grubu, diğer etkinliklerde olduğu gibi sadece sektör şirketlerinin içerik sunduğu etkinliklerden farklı olarak temelde kurum teknoloji liderlerinin bilgi verdiği e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları’na imza atmaya devam ediyor. Bugüne kadar BThaber Gazetesi tarafından Ankara’da tek bir kurum ile başarı ile gerçekleştirilen e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları, Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi’nden aldığı tecrübe ve güç ile artık yeni bir platforma taşınıyor.

 

Afyon’da iki gece konaklamalı sürecek olan e-Devlet Bilişim Zirvesi kapsamında yer alacak beş ayrı e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’nda kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri;

 

Kurumun teknoloji yaklaşımları

Gerçekleştirdikleri bilişim projeleri,

Bu projeler ile elde edilen avantajlar,

Kurumun yeni hedef ve stratejilerine ulaşılmasında etkili olacak yeni BT projeleri,

Kurumlar arası teknoloji işbirlikleri,

Sektörden beklentiler gibi konularda sektör yetkililerine bilgi verecekler.

Daha sonra söz alacak sektör uzmanları da

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler,

Bu gelişmelerin kurumlara yansıması,

Dünya genelinde gerçekleşen örnek projeler gibi konularda kurum teknoloji liderlerine bilgi aktarımında bulunacaklar.

Ayrıca iki grup da 2 gece, 3 gün boyunca birlikte geçirdikleri zaman diliminde de bu iletişimlerini sürdürecekler.

 

 

e-Devlet BİLİŞİM ZİRVESİ Projesi Nedir?

 

Dünyada e-dönüşümün hızlanmasıyla birlikte, kamu kurumları da vatandaşa daha iyi hizmet götürebilmek adına e-devlet uygulamalarını hayata geçirmeye başladılar.

Devlet kurumları tarafından e-çözümlere dayalı olarak hayata geçirilen bu uygulamalar sadece arka planda yer alan süreçleri daha iyi hale getirerek vatandaşa sunulan hizmetin daha sağlıklı olmasını sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda, tıpkı organik bir yapının parçaları gibi birbirinden destek alan kurumların birlikte daha etkili bir şekilde çalışmasının önünü açıyor.

Kısacası e-devlet denilen kavram aslında sadece uygulamayı gündeme alan kurum veya birimle sınırlı kalmıyor. Bu kurumun bağlantılı olduğu, birlikte çalıştığı diğer kurumlarla olan ilişkilerini ve işleyişini de doğrudan etkiliyor.

Devlet tarafında ilerleyen bu çalışmaların şeffaf ve anlaşılır bir şekilde aktarılması ise iki sebepten dolayı önemli: Birincisi, bu dönüşümü gerçekleştiren kurumların ortaya koydukları tüm bu çabaların, vatandaşın ve devletin işleyişine olan katkılarının anlaşılmasına ve takdir edilmesine ihtiyaç var. İkincisi, görünürde sadece tek bir kurumun ilgilendiriyormuş gibi görünen bu çabaların devletin organik yapısı içinde başka hangi organları beslediğini daha iyi anlamak ve analiz etmek gerekiyor.

Bugüne dek, BThaber e-Devlet yayını tarafından düzenlenen “e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları” bu ihtiyaçlara cevap vermek ve e-Devlet projelerini hayata geçiren kurum temsilcilerini bilgi teknolojileri alanında çözümler sağlayan şirketlerle bir araya getirmek üzere 13 yıl önce kurgulandı.

BTHABER Şirketler Grubu üye firması olan Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi, 2000 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiği uluslararası Bilişim Zirvesi etkinliğinden aldığı birikim ve güç ile şimdi e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları etkinliğini 2 gece, 3 gün sürecek olan Kamu Bilişim Zirvesi’ne dönüştürüyor.

2000 yılından bu yana edindiği eşsiz birikimle ülkemizin ve bölgenin lider etkinliği haline gelen Bilişim Zirvesi, 2018 yılında e-Devlet Bilişim Zirvesi ile gündem oluşturacak.  Kamu ve bilişim dünyasının tüm oyuncularını kucaklayan yapısı ve tüm tarafları bir araya getirerek buluşturan özelliği ile 15 – 17 Mart 2018 tarihleri arasında e-Devlet projelerinin dinamik yapısı yeniden inşa edilecek.

 

Projenin Amacı: e-Devlet projelerinin yeniden inşası

 

“e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları”, devlet tarafında ilerleyen e-Dönüşüm çalışmalarının şeffaf ve anlaşılır bir şekilde kamuoyuna aktarılması, devletin organik yapısı içinde diğer kurumlarla ilişkileri daha iyi anlamak ve analiz etmek üzere; e-Devlet projelerini hayata geçiren kurum temsilcileri ile bilişim sektörü temsilcilerini bir araya getiren, strateji ve çözümlerin paylaşıldığı çok değerli kapalı bir platformdur.

Toplantılara katılan BT sektörü temsilcileri, e-devlet projelerini hayata geçiren kamu görevlilerinden ilgili projesinin çıkış noktasını, ihtiyaçlarını, kapsamını, karar kriterlerini ve hayata geçme sürecini etraflıca dinleme imkanı buluyor. Kamu görevlileri ise BT şirketlerinin temsilcilerinin aktardığı gelişen teknolojiler ve yenilenen çözümler eşliğinde, bundan sonraki gelişimi nasıl daha ideal hale getirebilecekleri konusunda fikir ediniyor.

Toplantıların içeriği, BThaber ve e-Devlet yayınlarının yanı sıra BTnet.com.tr ve BThaber.com.tr siteleri aracılığıyla ilgili kitlelere doğrudan ulaştırılıyor.

 

Kamu, yerel yönetimler, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının karar vericilerine yönelik tek bilişim mecrası olan e-Devlet Dergisi; iş dünyası ile kamu için çok değerli bir bilgi paylaşım platformudur. 

Kamu gündemi, yeni düzenlemeler, strateji ve politikalar, son teknolojiler, kamu çözüm ve hizmetlerinin yer aldığı e-Devlet Dergisi, başta Kamu Bilgi İşlem Daire Başkan ve çalışanlarının yakın odağında 13 yılı aşkın bir süredir ‘Kamunun Bilişim Sesi’ olma misyonunu başarıyla yerine getirmeye devam ediyor.

Yorum Alanı

*Bu etkinlikte toplam 0 yorum bulunmakta.

En yeni gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olmak istiyorsanız E-Bülten üyeliği için lütfen mail adresiniz ile kayıt yaptırınız.