Genel Açıklama

Bulut Platformları

Dijital Etkinlik

Bulut Platformları

Dijitalleşme, salgın sonrasında hızla gelişmesine rağmen, kötü müşteri deneyimleri yüzünden dijital işler bir miktar zarar da görmekte. Gartner’a göre, bu nedenle, teknoloji ekipleri ve altyapı tercihleri tüm şirketler için marka algısı açısından her an büyük önem taşıyor. Dolayısıyla da şirketlerin bu süreçte buluta olan eğilimlerinde de sürekli artışlar gözleniyor.

Her geçen gün daha fazla kurum dijital veri ihtiyaçlarını karşılamak için bulut teknolojileri kullanmaya başladı. Bulut tabanlı hizmetler, inovasyon için gerekli olan altyapıya erişimi oldukça kolaylaştırdı. Her geçen gün büyüyen dijital verilerimiz için fiziksel mekanlar oluşturmak yerine artık online veri dağıtım merkezi yani bulut sistemlerine yatırım yapıyoruz. Dijital dönüşümün hızlı ve kolay gerçekleştirilebilmesi için yönetilmesi kolay, ölçeklenebilir, birbirine kolay bağlanabilen, uygun maliyetli bir altyapı sistemine ihtiyaç var. Şirketlerin dijitalleşme sürecinde kesintisiz, güvenilir, uygun maliyetli BT altyapısını sunan bulut bilişim, internet üzerinden hizmet kiralama modelleriyle öne çıkıyor. Bulut bilişim aynı zamanda yeni bir iş modeli ve şirketlerdeki iş modellerini de değiştirmeye aday Bulut servisleri, tüm bilişim teknoloji hizmet ve servislerini 'hizmet kiralama' ya da 'kullandığın kadar öde' mantığıyla erişebilmelerine olanak sağlıyor.

Platform hizmeti modelinde, bulut sağlayıcıları genellikle işletim sistemi, programlama dili yürütme ortamı, veri tabanı ve web sunucularını içeren bir bilgi işleme platformunu dağıtmaktadır. Bu yöndeki eğilimlerin daha fazla artacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Genel veri güvenliği, maliyet avantajı, esneklik, veri entegrasyonu, regülasyonlara uyum gibi nedenlerden dolayı da bulut sistemler tercih ediliyor. Bu arada hibrit uygulamaların, bulut pazarının gelişimi açısından da çok büyük bir potansiyel taşıdığını unutmamak gerekiyor.

Yorum Alanı

*Bu etkinlikte toplam 0 yorum bulunmakta.