Genel Açıklama

Bilişim 500 Ödül Töreni 2020

İstanbul

Bilişim 500 Ödül Töreni
Bilişim 500’e eklenen PLUS yeniliği ile, İlk 500 listesinde büyüklük ve ciro olarak yer alamayan ancak kendi alanında veya bölgesinde güçlü konumda olan genç şirketler ve Anadolu firmaları PLUS değeri ile araştırmada kendilerine yer buluyorlar. Kendi kulvarındaki firmalarla yarışarak PLUS tablolarında kendilerini gösterebilme şansı elde eden şirketler de Bilişim 500 kapsamında ödüllendirilirler.

BİLİŞİM 500 NEDİR?    

‘’Bilişim Sektöründe gündem ve katma değer sağlama’’ misyonu ile yapılanmış olan Şirketler Grubumuz, uzun yıllardan bu yana katma değerli hizmetlere ilişkin alanlarda lider projeler yaratma, geliştirme ve uygulama konularında önderliğini sürdürüyor.

Şirketler Grubumuzda 25 yıldır ‘’Türkiye’nin Bilişim Sesi’’ olan BThaber Gazetesi, Türk Bilişim Sektörüne hizmet vermeyi, iş dünyasının teknolojiyi daha etkin, bilinçli ve verimli kullanması için bilgilendirme araçları geliştirip sunmayı ilke edinmiştir.

Buradan yol çıkarak, Türk bilişim sektörünün ciroları itibariyle en büyük 500 şirketini genel ve faaliyet gösterdikleri alt kategoriler itibariyle sıralayan, pazar hakkında öngörü ve özellikleri belirleyen detaylı bir çalışmayı her yıl kamuoyuna gururla sunmaktadır.

Bu yılki törenimiz 4 Temmuz 2019 Perşembe günü Emek Sineması’nda gerçekleşecektir .

 

BİLİŞİM 500 Plus – “TÜRKİYE İLK BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ’’ ARAŞTIRMASI, YAYINI VE TÖRENİ

Bu yıl yirmincisini gerçekleştirileceği lider ve en anlamlı ürünlerden olan ‘’Bilişim 500 Plus – İLK BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ Araştırması’’ her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanla beklenmektedir.

‘’Bilişim 500 Plus – İLK BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ Araştırması’ na ilişkin veriler, sektörün en önemli ve tek aynası olarak algılanmakta, bilişim şirketlerinin yanı sıra kamu ve özel sektör alımlarında bir referans olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıya ve işbirliği yaratmak isteyen şirketlere önemli rehberlik görevini yürüten araştırma verileri Türkiye bilişim sektörünün referansı niteliğindeki ilk ve tek yayındır.

Araştırma sonuçları ise bir törene ile kamuoyuna açıklanmaktadır. Ödüllerin sahipleri ile buluştuğu Tören’e Bilişim sektörünün en üst düzey yöneticileri, yabancı Ticaret Ataşeleri ve basın yoğun ilgi göstermektedir.

Bilişim 500 Araştırması hakkında YANLIŞ bilinenler

·         Biz küçük bir Anadolu firmasıyız. Listeye girebilme şansımız yok. (YANLIŞ) 
Bilişim 500 sıralamasına girmeseniz bile Anadolu şirketleri ya da Genç Şirketler gibi yeni kategorilere girebilir, ödül alabilirsiniz.

·         Katalog Yurtdışında anlamlı değil. (YANLIŞ) 
Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı firmalar Bilişim 500 yayınını referans kabul ederler.

·         İletişim sektörünün devleri katıldığı için ilk 500’e girmek zor. (YANLIŞ) 
Son yıllarda Bilişim 500 Araştırmasında Bilgi Teknolojileri sektörü ile İletişim sektörünün ayrı sıralama tabloları yer almaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektörlerinin ilk 5’leri birbirinden ayrı sıralanır ve törende özel duyurulur, ödülleri takdim edilir.

·         Bu sene zaten işler kötü gitti, sıralamada düşmüşüzdür . (YANLIŞ) 
Cironuz azalmış olsa bile sıralamada yükselmiş olabilirsiniz.

·         Bilgileri verdiğimizde başımıza iş açılabilir. (YANLIŞ) 
Bilişim 500 araştırması bir  vergi sıralaması değildir, şirketlerin verdiği bilgilerden vergileri değerlendirilmez.

·         Biz az çalışan sayısı ile daha az kar ediyoruz ama sıralamada alt sıralardayız. Bizi başarısız gösteriyorsunuz . (YANLIŞ) 
Bilişim 500 araştırması bir  karlılık sıralaması değildir, şirketlerin karlılıklarını değerlendirmez.

·         Bizim hiçbir zaman üst sıralarda olma şansımız yok. (YANLIŞ) 
Bilişim 500 araştırması sadece cirosu en yüksek 500 şirketin sıralaması değildir.  50’nin üzerinde farklı kategori sıralaması vardır, size uygun bir sıralama mutlaka var.

·         Bu sene ciromuz çok düşük. Girmemiz anlamlı değil . (YANLIŞ) 
Son 3 yıl ve son 1 yılda en hızlı büyüyen şirket sıralamasına girmek için cironuzun yüksek olması değil, düzenli araştırmaya katılmanız önemlidir. Ayrıca yeni kurulmuş bir şirketseniz de araştırmaya katılabilirsiniz.

·         Üst sıralarda yer alamıyorum, ödül alamam. (YANLIŞ) 
Ödül alan şirketlerin pek çoğu üst sıralarda yer almaz. Kategori ödüllerinde toplam ciro değil, şirketlerin yer aldıkları kategoriye ait olan cirolar değerlendirilir.

·         Diyelim 500 sıralamasına girdik, katalogda yer almaktan başka bir faydası yok. (YANLIŞ) 
Bilgi işlem yöneticilerinin satın alma kararlarında Bilişim 500 araştırması önemli rol oynuyor.

Yorum Alanı

*Bu etkinlikte toplam 0 yorum bulunmakta.

En yeni gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olmak istiyorsanız E-Bülten üyeliği için lütfen mail adresiniz ile kayıt yaptırınız.