Genel Açıklama

Analitik Teknolojiler ve Yapay Zeka

Dijital Etkinlik

Analitik Teknolojiler ve Yapay Zeka

Hızlı ve rekabetçi iş dünyası karmaşık iş süreçlerinin yönetilmesini ve şirketlerin geleceğini ilgilendiren nihai raporların elde edilmesini zorlaştırıyor. Veriler ancak doğru boyutlarda ve doğru yapılarda derlendiğinde, bilgi haline gelebiliyor. İhtiyaç duyulduğunda bu bilgilere kolayca erişilebilmesi ve bilgilerin yoruma çevrilebilmesi ise artık yapay zekanın işi. 

Verilerde yaşanan devasa büyüme, şirketlerin gözünü korkutsa da sonsuz görünen ve sınırsız büyüyen veriyi yönetmek, hızlı karar alıp hayata geçirme noktasında çevikliği yakalamak zorunluluk haline geldi. Bu sonsuz ve sınırsız büyüyen verinin yaşam alanı bulut ortamları olurken bu büyük verinin işlendiği ve faydaya dönüştüğü nokta da analitiğin önemi tartışılmaz. Veri artık altın ve petrolle eşdeğer tutuluyor. Bir veri bombardımanına maruz kaldığımız günümüzde veriyi değerli kılan nedir? diye sorduğumuzda işin sırrı ortaya çıkıyor. Analitik ve Yapay Zeka..

Şirketler veriyi analiz edemediklerinde müşteri bilgisini, üretimini, ürünlerini, muhasebe ve bütçelemesini, satış ve pazarlama faaliyetlerini, lojistiğini, tedarikçilerini vb. yönetemez duruma gelebilirler. Veri yığınları içinde pek çok olasılık hesapları üreterek tahminleme yapmak, öngörmek, gelecekte olabilecek gelişmeleri ya da riskleri görebilmek, önlem alabilmek, hızlı, doğru karar verebilmek için ileri analitik yöntemleri yapay zeka teknolojisi ile uygulanıyor.

Bu dijital etkinlikte, bir veri bombardımanına maruz kaldığımız günümüzde veriyi değerli kılan analitik ve yapay zeka faktörleri incelenecektir.

Yorum Alanı

*Bu etkinlikte toplam 0 yorum bulunmakta.